Zvieratká a vtáčky v zime

Pridané 21.1.2021 10:51:20 Počet zobrazení 16645

Poďte do sveta prírody a hrajte sa a tvorte s nami.....

Zvieratká a vtáčky v zime

Vypočujte si krátku rozprávku, vytvorte si kŕmidlo, počítajte a kreslite podľa pokynov. A svoje výtvory a hotové pracovné listy môžete poslať triednym p.učiteľkám. Veľmi nás to poteší!!!

Naše mailové adresy: 

trieda A:  dagmar.porubanova@ms.trencin.sk

trieda B:  lenka.krchova@ms.trencin.sk

trieda C:  jarmila.pozdechova@ms.trencin.sk

trieda D:  jana.svecova@ms.trencin.sk.

Deti, myslíte, že všetky vtáčiky odlietajú na zimu do teplých krajín? Že všetky zvieratká sa uložia na zimný spánok? Nie, nie a nie. To by tu bolo bez nich veľmi smutno. Niektoré operence, zver ale aj hmyz dokážu prežiť i v zimnom období. Dobrí ľudia im v tom pomáhajú. Pripravujú pre nich kŕmidlá, búdky a rôzne zákutia so senom, ihličím alebo suchým lístím. Vtáčikom sypú mak, slnečnicu a iné dobroty, ktoré potrebujú. Lesnej zveri nosia seno, repu a soľ.
"Rozprávka o zvieratkách v zime"
Prišla zima. Biela a mrazivá. Na svahu pod horou sa objavili stopy srnčej zveri. To sa srnky vybrali na pastvu. Pod námrazou bielej nádielky snehu sa nemohli dostať k zelenej tráve. Kde-tu odhryzli aspoň z konárov kríkov alebo stromov. Prežúvali a tvárili sa, akoby boli na svadobnej hostine.
Vodca srnčej rodinky zavetril niečo voňavé. Rozbehol sa ku krmelcu a za ním niektoré srnky. Pred krmelcom zastali a ešte chvíľu vetrili nozdrami. Radosť a slzičky šťastia sa objavili v ich očiach. "Máme sienko, máme sienko", mĺkvo prehovorili a plným sústom začali vyťahovať seno z krmelca. O chvíľu bolo okolo krmelca celé stádo. Prežúvali a hľadeli do ticha.
Vôňu sena zacítili aj iné zvieratá. Nenápadne pricupitali zajace a s chuťou sa pustili do sena, ktoré popadalo na zem. Objavili tam aj repu a mrkvu. Hotová pochúťka. Túto udalosť oznámili všetkým kamarátom z okolia. Ani vtáčiky nepohrdli potravou. Vyzobali semienka a svojim štebotom rozveselili celý les. Pri krmelci sa vystriedali rôzne lesné zvieratá a vtáci. Dokonca aj myšky si uchmatli z dobrôt.
Aj pred oknami niektorých domov bolo rušno. Deti na hodine pracovného vyučovania a výtvarnej výchovy vyrábali kŕmidlá pre vtáčiky. Tie si potom odniesli domov a postavili ich na vonkajší parapet okna. V lete a v jeseni usilovne zbierali rôzne semienka a jadierka a odkladali si ich. Teraz prišla tá pravá chvíľa a tieto pochúťky nasypali do kŕmidiel. Spoza záclony nenápadne sledovali, čo sa bude diať. deti uvideli nádherné prírodné divadlo. Do kŕmidiel prilietali rôzne druhy operencov. Prileteli, uchmatli semienko a odleteli na konár jablone, kde si túto dobrotu spokojne vychutnávali. Zob a fŕnk, zob a fŕnk, zob a fŕnk.
Vďaka dobrým ľuďom sa mohli lesné zvieratá a vtáci nasýtiť a spokojne prežiť dlhú zimu. Ako v rozprávke. Vlastne ako v skutočnej rozprávke.
Deti, videli ste už nejaké zvieratá v zime? Aké dobroty ste im priniesli? Aj vy ste už vyrobili kŕmidlo alebo búdku pre vtáčiky? Nie? Skúste ich aspoň nakresliť.

Aj takéto kŕmidlo si môžeš vytvoriť.
Potrebujeme:
Výkresy, nožnice, farebný papier, farbičky, vata, vtáčiky si môžeš vyfarbiť a vystrihnúť(obr.2), alebo sám nakresliť:

krmidlo

Úloha:
1. Spočítaj koľko vtáčikov je na streche.

2. Spočítaj koľko vtáčikov je v kŕmidle.

3. Spočítaj koľko vtáčikov je pod kŕmidlom.

4. Spočítaj koľko vtáčikov je spolu na obrázku.
Poznámka: Počet vtáčikov zapíš v bodkách podľa ich počtu.

stopy 1

 

stopy 2

a ešte trochu kreslenia....

snehuliaci

rukavice

A precvičme si prstíky a prácu s ceruzkou:  zober si ceruzku (ako do štipca) a spoj vybodkované cestičky od zvieratiek k ich chutnej maškrte.  Nakoniec si obrázok vyfarbi.

cesta

A zaspievajte si s nami pesničku......

 Do tvorenia, nech nám rýchlejšie ujde čas !!!!       A BUĎTE ZDRAVÍ !!!

Diskusia

(0 komentárov)

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti